W chwili obecnej borykamy się z ogromnym problemem nadpopulacji kotów, przepełnionych schronisk oraz stale wzrastającej liczby zwierząt bezdomnych. Najbardziej humanitarnym sposobem zapobiegania niechcianym miotom jest kastracja zwierzęcia. 

Zabieg kastracji to rutynowo wykonywany zabieg chirurgiczny, który w prawidłowych warunkach stanowi minimalne ryzyko dla zdrowia zwierzęcia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

U samic zabieg polega na chirurgicznym usunięciu jajników wraz z macicą, co trwale pozbawia kotkę zdolności do rozmnażania. Weterynarz wykonuje nacięcie powłok brzusznych, usuwa narządy rozrodcze, a na ranę zakłada szwy.

U samców zabieg polega na usunięciu jąder poprzez nacięcie wykonane na worku mosznowym. U kocurów rana jest tak niewielka, że nie wymaga zakładania szwów, a cały zabieg trwa kilka do kilkunastu minut.

Do powikłań po zabiegu sterylizacji/kastracji dochodzi rzadko, istnieje ryzyko zerwania szwów i rozlizania rany, dlatego warto zaopatrzyć zwierzaka w kaftanik ochronny lub kołnierz.

Przed zabiegiem należy zastosować głodówkę (co najmniej 12 godzin). 

Po zabiegu zwierzak zostaje w klinice do czasu całkowitego wybudzenia się po znieczuleniu. 

Przy odbiorze właściciel dostaje informację o dalszym postępowaniu, kontrolnej wizycie oraz poradę dotyczącą karmienia po zabiegu.